آینده تامین سرمایه شرکت ها و تامین مالی استارتاپ ها و بازار ارزهای دیجیتال

دنیا به سرعت در حال تغییر و به روزرسانی یا بهتر بگوییم، آپگرید است. مخصوصاً از سال 2020 به بعد شاهد تحولاتی در فناوری هستیم که سابقاً فقط در فیلم های علمی-تخیلی میشد آنها را جستجو کرد. از جمله این فناوری ها می توان از پهپادها نام برد که امروزه حتی در قالب یک اسباب بازی میتواند در اختیار نوجوانان قرار گیرد.

در حوزه فینتک هم ارزهای دیجیتال یا همان کریپتو کارنسی ها در ابتدای دوران بلوغ خود قرار گرفتند به نحوی که در اواخر سال 2021 و اکنون، در هر هفته، از گوشه و کنار جهان اخباری مبنی بر پیوستن شرکت ها و بانک ها و رستوران ها و سایر مؤسسات مالی و غیر مالی و حتی دولت ها به این دوران به گوش می رسد.

حتی در حوزه تامین مالی، مفاهیمی نظیر تامین مالی جمعی یا همان Crowd Funding معرفی شده و در حوزه تامین سرمایه نیز ربات های معامله گر اتوماتیک و الگوریتم های معاملاتی، وارد عرصه رقابت با یکدیگر شده اند طوریکه حتی مسابقاتی هم در این زمینه در سراسر جهان برگزار می شود و بهترین ربات ها و الگوریتم ها راه خود را به سوی سبدگردان ها و شرکت های سرمایه گذاری و کارکزار های بورس پیدا میکنند.

اما اگر کمی زیربنایی تر به حوزه تامین سرمایه نگاه کنیم میبینیم که در حدود نزدیک به صد سال است که شرکت ها از طریق عرضه در بازارهای سرمایه یا به زبان ساده تر، بورس، اقدام به تامین قسمتی از سرمایه مورد نیاز برای نقدینگی، تولیدات و خدمات خود یا طرح های توسعه ایِ در دست، می کنند.

بنظر نوتاش، دوران این سبکِ سنتیِ تامین سرمایه به سرآمده و نهایتا تا کمتر از ده سال دیگر این سبک تامین مالی جای خود را به تامین مالی غیر متمرکز از طریق استخرهای نقدینگی ارزهای دیجیتال صورت خواهد پذیرفت. هم اکنون (21 اردیبهشت 1400) حجم بازارِ تمامی ارزهای دیجیتال حدود دو تریلیون دلار آمریکا ست. از طرف دیگر حجم بازارِ قسمتی از سهام شرکت اپل که در بورس عرضه و تامین شده هم در همین حدود است. این بدان معنی است که اگر تمامی ارزهای دیجیتال توسط دارندگانشان در یک استخر نقدینگی (Liquidity Pool) جمع شود (یا به عبارتی سهامگذاری کنند Staking)، تازه می توانند سرمایه مورد نیاز سهام عرضه شده اپل را تامین کنند.

با توجه به روند رو به رشد بازار ارزهای دیجیتال و گسترش ابزارهایی مانند سیستم های وام دهی و تامین مالی غیر متمرکز در این بازارِ در حال بلوغ، راه زیادی تا آن نقطه که شرکت های کوچک تا متوسط و سپس شرکت های بزرگ بتوانند قسمتی از سرمایه خود را از این طریق تامین کنند نمانده.

بدیهی است، در این میان نقش کارگزارهای بورس هم به مرور کمرنگ میگردد زیرا کارگزاری های غیر متمرکز ارزهای دیجیتال همانند صرافی های غیرمتمرکز (دکس DEX) به مرور جای آنها را خواهند گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا