بیت کوین و ارز رمزپایه چیست؟

بیت کوین و کریپتو کارنسی چیست؟

ارز دیجیتال و رمزارز چیست؟

همانطور که در گام 1 در مورد بلاکچین گفته شد، بیتکوین یک ارز یا پول اینترنتی است که اطلاعات آن شامل آدرس فرستندۀ وجه (بیتکوین)، آدرس گیرندۀ وجه و زمان انجام تراکنش، در یک دفترکلِ توزیع شده به نام بلاکچین یا زنجیرۀ بلوکی ذخیره می گردد. اگر یادتان مانده باشد گفتم که بین صفحاتِ این دفتر یا بهتر بگوییم، بین بلوک های بلاکچین، یک رمز (در اصطلاح فنی: هَش Hash) رد و بدل می گردد تا پیوستگی و امنیت و ترتیب صحیح بلوک ها حفظ گردد.

بعد از معرفی فناوری بلاکچین توسط ساتوشی ناکاموتو تا به امروز، ارزهای دیگری با الهام از همین فناوری به مرور متولد شده اند. هر نوع پول یا ارزی که بر مبنای فناوری بلاکچین و بر اساس رمزنگاری بوجود آمده را ارزِ رمزنگاری شده یا اصطلاحاً رَمزاَرز می نامیم. همانطور که در گام 1 اشاره کردم، کلمۀ رمزنگاری، معادلِ فارسیِ عبارت Cryptography (کِریپتوگِرافی) می باشد. از طرفی نیز می دانیم که معادل انگلیسیِ کلمۀ ارز، Currency (کارِنسی) است و به همین جهت است که به ارزهای رمزنگاری شده، کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا ارزِ رمزپایه یا رمزارز می گویند.

از سوی دیگر شاهد هستیم که در زبان فارسی به اشتباه از عبارتِ ارز دیجیتال برای این نوع از ارزها استفاده می گردد. ارز دیجیتال همانطور که از اسمش پیداست، همان ارزی است که امروزه به شکل دیجیتال و الکترونیک از آن استفاده می نمائیم. به طور مثال، امروز کمتر از پول کاغذیِ ریال استفاده می کنیم و در عوض، از نسخۀ الکترونیک و دیجیتالِ ریال در اپ های موبایلی و یا کارت های بانکی استفاده می نمائیم. در مورد ارز دلار و ارز یورو هم همینطور است. امروزه در سراسر دنیا، دلار و یورو از طریق اپلیکیشن های موبایلی و به شکل اینترنتی و دیجیتال و نه کاغذی، جابجا می گردند.

پس بهتر است تا جای ممکن، عبارت ارز دیجیتال را برای نسخۀ دیجیتالِ ارزهای سنتی مثل ریال و دلار و… استفاده کنیم و از عبارت رمزارز در مورد بیتکوین و سایر ارزهای بلاکچینی. البته خیلی هم نیاز نیست سختگیر باشیم چون متاسفانه عبارت ارز دیجیتال سالهاست به غلط در میان فارسی زبانان مصطلح شده است. همین که امروز متوجه شدیم که رمزارز یا ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده چیست به نظرم فعلاً کافی است. پس در گامهای بعدی و در این وبسایت هر جا از عبارت «ارز دیجیتال» یا «ارزدیجیتال» استفاده کردم، می دانید که منظورم همان رمزارز یا کریپتو (کریپتوکارنسی) است.

بیت کوین چه مشکلاتی را حل می کند؟

تمرکز

بیت کوین نیاز به یک سیستم شخص ثالث متمرکز – مانند یک بانک مرکزی – را برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش ها کاهش می دهد. بیت کوین به جای نیاز به سیستم مالی فعلی برای واسطه گری نقل و انتقالات و تسویه حساب های ما، صرفاً به صورت همتا به همتا کار می کند و نیاز به اعتماد به یک کنترل کننده متمرکز دولتی را از بین می برد.

شاید مهمترین ویژگی بیتکوین عدم متمرکز بودن آن باشد. این ویژگی، بیتکوین را از سیستم بانک مرکزی که ما در حال حاضر به آن عادت کرده ایم جدا می کند. سیستم بانکی ما در سراسر جهان ذاتاً متمرکز است زیرا پول ما توسط دولت کنترل و توزیع می شود. ما این پول را «فیات» می نامیم – که از کلمه لاتینِ Fiat به معنای «تعیین اختیارات» سرچشمه گرفته است.

وقتی یک ارز فیاتِ متمرکز مانند دلار آمریکا (پول ذخیره فعلی جهان) دارید، مجبور به ورود به یک سیستم مالی می شوید که می تواند قوانین را در هر زمان تغییر دهد. شما در معرض سیستم بانکی بزرگی هستید که کارمزد اضافه برداشت را از شما دریافت می کند، حداقل موجودی را نیاز دارد، و پول شما را به افراد دیگر وام می دهد تا کمتر از 1٪ سود سالانه به شما بپردازند.

و در حالی که بانک های بزرگ در ایالات متحده رقابت سالمی دارند و بنابراین انگیزه هایی برای ارائه خدمات بهتر و رایگان به مشتریان دارند، بسیاری از کشورهای جهان این امتیازات را ارائه نمی دهند. در واقع، بسیاری از بانک های خارج از آمریکا از مشتریان خود پول می گیرند تا پول آنها را در بانک نگه دارند!

آیا این دزدی نیست؟ شما می توانید تمام پول نقد خود را زیر تشک خود نگه دارید!

افراد بدون بانک

اگرچه نگهداری پول زیر تشک یا بالش یک شوخی به نظر می رسد اما واقعیت آن است که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان که دسترسی به بانک ندارند از قلک های فیزیکی و ناامن استفاده می کنند!

خدمات مالی موانع گران قیمتی مانند کارمزدها، حداقل ها و الزامات شناسایی (احراز هویت) ایجاد می کند که به مردم اجازه نمی دهد به طور عادلانه از نظام مالی بهره مند شوند. علاوه بر این، همه مردم جهان به یک سیستم بانک مرکزیِ با صلاحیت، ایمن و بیمه شده دسترسی ندارند. افرادِ بدون بانک باید در برنامه هایی که دولتشان به آنها تحمیل کرده است، شرکت کنند و مهم نیست که این برنامه چقدر ناپایدار یا فاسد است.

از آنجایی که هیچ کس مسئول بیت کوین نیست، بیت کوین برای همه کار می کند. شبکه بیت کوین به جای داشتن شخصی در راس، بر اساس اجماعِ همه کسانی است که در آن شرکت می کنند کار می کند. (منظور از اجماع، اتفاق نظر است)

مهم نیست در چه کشوری هستید یا دولت شما چگونه کنترل می‌شود؛ امنیتِ ثروت شما با بلاکچینِ بیتکوین تامین می گردد و هیچ کس اختیار یا قدرتی برای تغییر این موضوع ندارد. در حالی که از نظر فنی امکان «هک» یا کنترل بیتکوین وجود دارد، اما در گام 1 توضیح دادم که چرا این اتفاق هرگز نمی افتد.

بیت کوین فرصتی برای افرادِ بدون بانک است تا ثروت خود را به روشی امن ذخیره کنند و رشد دهند، جایی که هیچ کس را نمی توان محدود یا از آن محروم کرد و به امتیاز اعتباریِ شما نیز اهمیتی نمی دهد!

حریم خصوصی

در بانکداری سنتی، شما بر اساس احراز هویتِ دولتی، تحت قوانین و محدودیت هایی قرار می گیرید. این امر همه را مستعدِ تقلب می کند. اگر شخصی هویت شما را بدزدد، می تواند کارت های بانکی را هک کند، به نام شما خرید یا کلاهبرداری کند و ثروت و اعتبار شما را از بین ببرد.

با بیت کوین، مشارکت شما به هویت شما بستگی ندارد. همه و همه می توانند به صورت ناشناس فعالیت و مشارکت کنند، زیرا نام ها و داده های شخصی شما به تراکنش های بلاکچین بیتکوین متصل نیستند.

اگرچه اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال (مکان‌هایی که می‌توانید بیت‌کوین بخرید) به فرآیندِ «مشتری خود را بشناسید» (KYC) نیاز دارند و از شما می‌خواهند هویت خود را با یک عکس سلفی و کارت شناسایی عکس دار تأیید کنید، اما پس از اینکه بیت‌کوین خود را از صرافی خارج و به کیف پول خودتان وارد کردید. همه تراکنش ها از آن لحظه به بعد ناشناس خواهند بود. در خصوص کیف پول ارز دیجیتال و احراز هویت در صرافی های متمرکز و انتقال رمزارز به صرافی، مطالبی در گام های بعدی برای شما عزیزان آماده کرده ام.

در نهایت، هیچ کس بیت کوین را در بالاترین سطح، کنترل نمی کند. اما بیت کوین به شما این امکان را می دهد که بانک خود باشید و ثروت خود را کاملاً بدون نظارت شخصی دیگر کنترل کنید.

اثباتپذیری

بیتکوین نوعی خاص از اعتبارسنجی را ممکن می سازد که با فیات (پول با پشتوانه دولت) امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، تعداد زیادی اسکناس دلار جعلی در گردش هستند (وزارت خزانه داری ایالات متحده تخمین می زند که از هر 10000 اسکناس، یک اسکناس تقلبی است) که افراد معمولی قادر به کشف آنها نیستند. اما هیچ کس نمی تواند بیت کوین جعلی ایجاد کند، زیرا شبکه بیت کوین از طریق یک بلاک چین عمومی و به کمک رمزنگاری، ایمن شده است طوری که که هر کسی می تواند به هر مقدار بیت کوین واقعی، دسترسی داشته باشد و اعتبار آن را احراز کند.

تورم

دولت ها مجاز هستند هر زمان که بخواهند عرضه پولی را افزایش دهند. آنها از شما می خواهند که فکر کنید همه چیز تحت کنترل است (و به معنای واقعی کلمه اینطور است). مسئله در اینجا نهفته: آنها در حالی که با شما دست می دهند از پشت به شما خنجر می زنند. با نگاهی به چاپ گزاف پول در کشورهایی مانند ونزوئلا و زیمبابوه، می‌بینیم که تورم شدید در این کشور ها در حال وقوع و پیشرفت است. اگر بخواهیم از تاریخ درس بگیریم، باید راه‌حل‌های کارآمدی برای آسیب‌پذیری‌هایی که ارزهای قبلی قربانی آن شده‌اند، دریابیم. اما به جای نگرانی زیاد در مورد چیزهایی که نمی توانیم در فیات تغییر دهیم، می توانیم به دنبال راه حل های واقعی باشیم.

قبلاً ما فقط می توانستیم رویاهای چنین چیزهای غیرممکنی داشته باشیم. اکنون، ما بیت کوین داریم. در بیتکوین، هیچ کس کنترلی ندارد. عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است. هرگز بیتکوینی بیشتر از آن وجود نخواهد داشت. هیچ کس نمی تواند مانند دلاری که در حال حاضر چاپ می کنیم، بیتکوین بیشتری چاپ کند و حجم پول را افزایش دهد. برخلاف ارزهای فیات، بیت کوین به مرور زمان قدرت خرید شما را از بین نمی برد و در خصوص بیتکوین شما دچار تورم نمی شوید.

هیچ کس نمی داند سقف 21 میلیون بیتکوین از کجا می آید. این احتمالا فقط یک عدد دلخواه بوده است. با این حال، مهم این است که این عدد هرگز قابل تغییر نیست. این در کدِ نرم افزارِ بیتکوین قرار داده شده. بدیهی است که بیش از 21 میلیون نفر در جهان وجود دارد. این بدان معنی است که همه نمی توانند یک بیت کوین کامل داشته باشند. در واقع، دو برابر تعداد میلیونرهای فعلی، بیت کوین در جهان وجود دارد. این باید به شما نوید ارزشمندتر شدن بیت کوین در آینده را بدهد، زیرا پذیرش بیتکوین همچنان در حال رشد است.

در حالی که دلارهای فیات را می توان بی حد و حصر چاپ کرد. نتیجۀ سقف عرضه بیت کوین، «کمیابی» یا Scarcity است. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، قیمت آن و در نتیجه قدرت خرید آن نیز افزایش می یابد.

بیتکوین پولی است که مشکلات مربوط به کاهش ارزش پول را حل می کند. در گام 6 از گام های آموزشیِ 21 گانۀ کریپتو منتور، سقف عرضه ثابت بیت‌کوین را بررسی می‌کنم و می آموزیم که چرا بیت‌کوین هرگز قدرت خرید خود را مانند هر پول دیگری از دست نمی‌دهد.

بیائیم با نماد (BTC,ETH, …) و نشانِ (لوگو) بیست رمزارز برتر بازار از لحاظ ارزشِ بازار آشنا شویم:

نماد و نشان بیست رمزارز برتر بازار از لحاظ ارزش بازار
نماد و نشان بیست رمزارز برتر بازار از لحاظ ارزش بازار

این نکته هم بدانید که در برخی از وب سایت ها و صرافی ها، نماد بیتکوین، XBT می باشد!

در این لینک می توانید به جستجو و بررسی تعدادی از رمزارزهای مختلف با کاربردهای متنوع بپردازید:

معرفی رمزارزها

منبع
کریپتو منتور
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا