طرز فکر سوسکی

طرز فکر سوسکی (موانع تفکر هوشمندانه – ۲۲)

داستانی در این رابطه وجود دارد که منسوب به سوندار پیچای است. سوندار پیچای یک مهندس و مدیر اجرایی هندی‌تبار در حوزه فناوری اطلاعات است که از دهم آگوست ۲۰۱۵ تا چهارم دسامبر ۲۰۱۹ به عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت گوگل انتخاب شد. این داستان را سوندار در سخنرانی خود در گوگل بیان کرده است و «تئوری سوسک در توسعه فردی» از آن نشأت می‌گیرد:

در یک رستوران، یک «سوسک» ناگهان از جایی پر می‌زند و بر روی یک خانم می‌نشیند. آن خانم از روی ترس شروع به فریاد می‌کند. وحشت زده بلند می‌شود و سعی ‌می‌کند با پریدن و تکان دادن دست هایش، سوسک را از خود دور کند. واکنش او مُسری بوده و افراد دیگری هم که سر همان میز بودند وحشت زده می‌شوند. بالاخره آن خانم موفق می‌شود، سوسک را از خود دور کند. سوسک پر می‌زند و روی خانم دیگری که نزدیک او می‌نشیند. این بار نوبت او و افراد نزدیکش می‌شود که همان حرکت‌ها را تکرار کنند! پیشخدمت به سمت آنها می‌دود تا کمک کند. در اثر واکنش‌های خانم دوم، این بار سوسک پر می‌زند و رویپیشخدمت می‌نشیند. پیشخدمت محکم می‌ایستد و به رفتار سوسک بر روی لباسش نگاه می‌کند. زمانی که مطمئن می‌شود، سوسک را با انگشتانش می‌گیرد و به خارج رستوران پرت می‌کند. در حالی‌که قهوه‌ام را مزه مزه می‌کردم، شاهد این جریان بودم و ذهنم درگیر این موضوع شد.

آیا “سوسک” باعث این رفتارِ “هیستریک” شده بود؟ اگر اینطور بود، چرا “پیشخدمت” دچار این رفتار نشد؟ چرا او تقریباً به شکل ایده آلی این مسئله را حل کرد، بدون اینکه آشفتگی ایجاد کند؟ این “سوسک” نبود که باعث این ناآرامی و ناراحتی خانم‌ها شده بود، بلکه عدم توانایی خودشان در برخورد با “سوسک” موجب ناراحتیشان شده بود.

من فهمیدم این فریاد پدرم، همسرم یا مدیرم بر سر من نیست که موجب ناراحتی من می‌شود، بلکه ناتوانی من در برخورد با این مسائل است که من را ناراحت می‌کند. این ترافیک بزرگراه نیست که من را ناراحت می‌کند، این ناتوانی من در برخورد با این پدیده ‌است که موجب ناراحتی من می‌گردد.

من فهمیدم در زندگی نباید “واکنش” نشان داد، بلکه باید “پاسخ” داد! آن خانم‌ها به اتفاق رخ داده “واکنش” نشان دادند، در حالیکه “پیشخدمت”، “پاسخ” داد. ”واکنش”‌ها همیشه غریزی هستند در حالی‌که “پاسخ”‌ها همراه با تفکر!

این مفهوم مهمی در فهم زندگیست. آدمی که خوشحال است، به این خاطر نیست که همه چیز در زندگیش درست است؛ او به این خاطر خوشحال است که “دیدگاهش” نسبت به مسائل درست است!

 

فهرست کامل سری مقالات موانع تفکر هوشمندانه را اینجا مشاهده کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود.

نوشته‌های مشابه