موانع تفکر هوشمندانه 1-اشتباه تایید جمعی

بنام خدا

یه ضرب المثل تو فارسی داریم که بنظر جای بحث داره: «گر خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو». یکی از اشتباهات رایج ما آدما اینه که قدرت «نه» گفتن نداریم و یا اصلا نمیدونیم چطور بگیم «نه» و متاسفانه وقتی در یک جمع قرار میگیریم همراه و همرنگش میشیم و از بیان نظر شخصیِ خود و رفتار طبق عقاید و سلایق شخصی خود که اتفاقن مخالفِ جمع هست اجتناب میکنیم.

از نپوشیدن لباسهای نامتناسب خودداری می کنیم و حتی برای پذیرفته شدن توسط «دیگران»، رو میاریم به لباسهایی که «همه» میپوشند یا «همه» میپسندند در صورتیکه نه تنها شان و تربیت و اصالت خانوادگی بلکه حتی اعتقاد شخصی و قلبی خود ما هم نیست. یا در جای دیگه در یک جلسه کاری وقتی همه موافق اجرای یک طرح یا پروژه هستند ما حتی اگر دلایل خوبی برای عدم توجیه انجام پروژه داشته باشیم ترجیح میدیم سکوت کنیم و خود را با جمع هم اندیشه نشون بدیم. یا حتی در مواردی، تو صفحات و پست های شبکه های اجتماعی و عکسهای پروفایلمون مثل «بقیه» نیمه برهنه و یا جلف ظاهر میشیم فقط به قیمت چند فالوور بیشتر!

اینها همه تعداد کمی از موقعیتهایی بود که ممکنه بارها باهاشون روبرو شده باشیم اما به جای آینکه خودمون باشیم (اصیل باشیم)، شبیه هزاران نفر دیگر بودیم (فیک بودیم).

در مسیر موفقیت باید یاد بگیریم اصالت خودمون رو نشون بدیم. باید به وسوسۀ همرنگ شدن با جماعت «نه» بگیم. باید به خیلی از غذاها و لباسها و تفریحات و اطرافیانمون بتونیم «نه» بگیم تا از مسیری که مناسبه ما هست دور نشیم. در غیر اینصورت حتما تحت تاثیر دیگران (و به تعدادِ دیگران) به هزار راه یا عقیده و نظری کشونده میشیم که برای ما نیست. با یه نگاه سریع و ساده به افراد موفقِ دور و برمون و همینطور افراد موفق در دنیا، متوجه میشیم که اونا راه خودشون رو دارند و نه تنها راه «دیگران» و «همه» و «بقیه» رو نرفتند بلکه این دیگران و همه و بقیه هستند که از راه اونها الگوبرداری کردند.

از طرف دیگه این روحیه در کارهای تیمی به اعضای تیم (مخصوصاً در تیم های استارتاپی) کمک می کند که افراد با نشون دادن خود واقعی شان، از خود کارهای خلاقانه بروز بدند.

یک توصیه برای رهبران تیم ها و مدیران هوشمند: حتما یه نفر رو به عنوان مخالف به تیم خود اضافه کنید. مطمئنن اگر محبوبترین فرد تیم نباشه، مهمترین فرد میشه!

فهرست کامل سری مقالات موانع تفکر هوشمندانه را اینجا مشاهده کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا