موانع تفکر هوشمندانه 19-اشتباهِ نادیده گرفتن تناقضات و تضادها و اخبار بد

بنام خدا

ما معمولا علاقه داریم فقط در معرض اخبار و اتفاقات و اطلاعات و نتایجی قرار بگیریم که باب میل ماست. به عبارت دیگر اگر به خبر یا اتفاق یا نتیجه ای برخورد کنیم که بر خلاف میل و باور و اعتقاد ما باشد، اغلب آن را نادیده می گیریم یا آن را استثنا فرض می کنیم.

در صورتی که افراد هوشمند همواره این تضاد ها و تناقضات را به خوبی بررسی می کنند تا فرضیات ذهنی و اعتقادات و باورها و امیال و علاقه مندی های خود را به شکل مستمر در معرض آزمایش قرار دهند.

چه بسا روزی برسد که با بررسی مواردی که مخالفِ باورها یا علاقه مندی های ما هستند، متوجه بشویم باید در فرضیات، باورهای ذهنمی یا مسیرمان تجدید نظر کنیم.

حتی در اغلب استارتاپ ها شاهد آن هستیم که موفقیت، بیش از حد محتمل فرض می شود. اغلب نوآفرینان، تعدادِ بیشمارِ پروژها های شکست خورده را نادیده می گیرند و ذهن و نگاهشان متوجۀ معدود استارتاپ های موفق است.

البته نباید از ریسک پذیری غافل بود. در این مقاله میخواهیم به خودمان یادآوری کنیم که اگر در مسیرمان با نتاقضها و تضادها و رقبا و … مواجه شدیم، آنها را دست کم نگیریم و یک بار دیگر فرضیات خود را در برابر آن تضادها و تناقضات محک بزنیم تا بتوانیم در ادامه مسیر دچار توهم نشویم و هوشمندانه تر ریسک پذیری کنیم.

بسیاری از مدیران نیز از شنیدن اخبار بد فراری هستند یا اینکه همکارانشان، فقط اخبار خوشایندِ کسب و کار را به اطلاع ایشان می رسانند. در هر دو حالت مدیر کسب و کار در فضایی تحریف شده از وضعیت حقیقی، معمولن تصمیمات اشتباه یا غیر مؤثر می گیرد. در اینجا مدیران باید همکاران را تشویق کنند به آوردن خبر های بد! آن هم خیلی زودتر از خبرهای خوب.

فهرست کامل سری مقالات موانع تفکر هوشمندانه را اینجا مشاهده کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا