موفقیت

موانع تفکر هوشمندانه: 2-اشتباهِ توجیه تلاش و هزینۀ از دست رفته

بنام خدا

اینو بدونیم که اگه ما زمان، عشق یا پول زیادی صرفِ یه کار اشتباه یا زیانده کردیم دلیلِ خوبی برای ادامۀ اون مسیر نیست. «جلوی ضرر رو هر وقت بگیری منفعته»

فرض کنیم با دوست یا خانواده رفتیم یه کنسرت که وسطاش متوجه شدیم سطحش خیلی پایینتر از یه موسیقی جذاب و مورد نظره. دلیل نمیشه چون مبلغ زیاد (یا حتی با تخفیف) براش هزینه کردیم بخواهیم تا آخرش بمونیم. همون موقع که متوجۀ این موضوع شدیم به جای حرص خوردن و کمردرد گرفتن، سالن رو ترک کنیم و با دوستان یا خانواده بقیه تایمِ اون شب یا روز رو به پیاده روی در فضای آزاد و یا رفتن به یک رستورانِ خوب و تبادل نظر و یا دست کم تجدید قوای روحی از طریق شوخی و مزاح با اونها بگذرونیم.

یا اگه بعد از ماهها و سالها عاشقی، متوجه شدیم اساسن و به شکل ریشه ای اون عشق نمیتونه ادامه پیدا کنه، اشتباهه که فقط صِرفِ مدت زمان طولانیِ این عاشقی بخواهیم به رابطه ادامه بدیم. با مشورت با هم، سریع از اون رابطه ای که متوجه شدیم برای ما نیست خارج بشیم.

اگر در سهامی سرمایه گذاری کردیم و امروز ارزش سهام به شدت افت پایینه معمولا نباید تصمیممون این باشه که چون روش هزینۀ زیادی کردیم پس صبر کنیم تا دوباره رشد کنه که حداقل به اصل پولمون برسیم. خب میتونیم همین الان اون سهم رو بفروشیم و روی سهم دیگه یا بازار های دیگه مثل بیتکوین که فکر میکنیم رشد میکنه سرمایه گذاری کنیم. (اغلب سرمایه گذاران هرچقدر سهامشان بیشتر ضرر بده، بیشتر به نگهداشتنش تمایل نشون میدن!!!)

همچنین، وقتی توان و انرژی بسیاری در یک کار صرف میکنیم تمایل داریم نتیجه اش را بیشتر از مقدار واقعی ببینیم. به طور مثال تحقیقات ثابت کرده هرچه قبول شدن در آزمون ورودی شرکتها یا کنکور دانشگاهها سختتر باشد، پذیرفه شدگان ارزش بیشتری برای آن شغل یا رشته تحصیلی قائل هستند و بیشتر به حضور خود در آن مجموعه افتخار می کنند. حتی اگر وسط کار بفهمند انتخابشان اشتباه بوده.

یا اگر وسایل منزل را خودمان سرهم بندی کنیم برای ما ارزشمندتر از هر وسلیۀ حتی گرانقیمتتر است. و دل کندن از آن وسیله خیلی برایمان سخت میشود حتی اگر به این نتیجه رسیده باشیم دیگر به دردمان نمیخورد یا اصلن از همان اولش هم نباید میخریدیمش

این مشکلِ اخیر در میان طراحان، سازندگان تبلیغات، تولیدکنندگان محصولات و هر کسی که با «خلاقیت خود» کار میکند شایع تر است.

البته تمام این اتفاقات ناخودآگاه اند و باید با دقت جلوی آنها را گرفت.

در مسیر موفقیت هر جا متوجه تصمیم اشتباه شدید، شجاعانه اعلام و اعتراف کنید. برای مدتی کوتاه احمق به نظر رسیدن بهتر است از اینکه یک عمر خسارت یک تصمیم اشتباه را تحمل کنیم. ممکنه بارها و بارها جلوی ضررها رو سریع بگیریم حتی اگه زمان و هزینه و تلاش زیادی رو تا اونجا متحمل شده باشیم چون خوبیش اینه که بیشتر از اون ضرر نخواهیم داد. به جای اینکه یک سال بعد متوجۀ یه ضرر هنگفت بشیم بهتره همین الان جلوی بیشتر شدنِ ضرر رو بگیریم. پس اینبار که در چنین موقعیتهایی قرار گرفتیم به آن موضوع «دوباره» نگاهی کنیم و «فقط نتیجه» را ارزیابی کنیم و نه هزینه ها و تلاشهای زیادی که در مسیر متحمل شدیم.

فهرست کامل سری مقالات موانع تفکر هوشمندانه را اینجا مشاهده کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا