موفقیت

موانع تفکر هوشمندانه 4-اشتباهِ نمکگیر شدن

بنام خدا

تو فرودگاه از هواپیما پیاده میشی و با یک شاخه گل از طرف فلان هتل یا فلان پارک آبی یا فلان رستوران استقبال میشی. بعدش حتما اون هتل یا پارک آبی یا رستوران اضافه میشه به چک لیستِ سفرت. تو هایپرمارکت بهت یذره آبمیوه تعارف میکنن و شما هم دستشونو رد نمیکنی (چون زشته!) و مینوشی و تشویق میشی یکی دو بطری برای تست هم که شده بخری حتی اگه تو لیست خریدت آبمیوه نبوده (چون حتما نیاز نداشتی که نبوده).

میشه گفت این روشهای بازاریابی یجورایی روش های اخاذی گونه اند. شاید بشه بهشون گفت بازاریابی های اخاذی گونه. اخاذی نه با تهدید و چاقوکشی بلکه با تحریک احساسات و عقاید فرهنگیِ آدمها و به شکل کاملن نرم. البته میدونیم دورۀ این روشهای بازاریابی سر اومده و بازاریابی از محصول محوری به سمت انسان محوری، ارزش محوری و امروزه در عصر ارتباطات؛ به سمت جمع محوری رفته.

ما در مسیر زندگی و شغلمون با پیشنهادات ویژۀ بیشماری مواجه می شیم ولی در دریافت کالا و خدمات رایگان و یا آفرهای ویژه باید هوشمندانه عمل کنیم و وارد بازیِ نمکگیر شدن نشیم.

البته اینو هم بگیم که به خوبی به هممون ثابت شده «از هر دست بدی ازهمان دست هم میگیری». یعنی اینکه در مسیرِ پیشبردِ اهداف زندگیِ شخصی، کاری و شغلیمون ما هم میتونیم دست خیر داشته باشیم و بی منت کارهای مختلفی برای دیگران انجام بدیم و مطئنن باشیم روزی هم در جبرانِ اون کارها، دست مارو هم میگیرن. این جنبۀ مثبت نمکگیر شدنه و آن روی سکه. در غیر اینصورت حتی اقتصاد و داد و ستد جهانی هم بی معنی می بود.

فهرست کامل سری مقالات موانع تفکر هوشمندانه را اینجا مشاهده کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا