موانع تفکر هوشمندانه 9-اشتباه اطلاعات و گزینه های زیاد

بنام خدا

در دنیایی زندگی میکنیم که بیشتر از هروقت دیگه در انتخابهامون، گزینه های متنوع و بیشماری در اختیارمونه که این موضوع باعث سردرگمی ما و نهایتن انتخاب اشتباه و افت کیفیت زندگیمون میشه و ما رو دچار خستگیِ تصمیمگیری میکنه.

انبوه اطلاعاتِ بیشتر لزومن تصمیمهای بهتر را تضمین نمیکند و برعکس، با وجود در دسترس بودن همه اطلاعات مهم، اطلاعات اضافی ممکن است حتی وقت و پول ما را هدر دهد و باعث ضرر و زیان هم بشود. این را بدانیم بزرگترین مانع اکتشافات، جهل نیست بلکه توهم اطلاعات است.

بطور مثال ثابت شده با توجه به استرسِ ناشی از گزینه های فوق العاده زیاد، مغز آقایون در انتخاب همسر آینده نهایتن متاسفانه فقط 1 معیار رو در نظر میگیره و اونم جذابیتِ فیزیکیه! چاره اینه که:

قبل از بررسیِ گزینه های موجود، به دقت فکر کنیم که چی میخواهیم. معیارها و ویژگیهای مدنظرمون رو بنویسیم و بهشون پایبند باشیم. و این نکته هم در نظر بگیریم که هیچوقت انتخاب کامل و بدون نقصی نخواهیم داشت.
همچنین، برای جلوگیری از خستگیِ تصمیم گیری و شارژ مجدد نیروی اراده، باید یه استراحت کوتاه به جسم و فکرمون بدیم، کمی قدم بزنیم و با خوردن یا نوشیدن، قند خون را دوباره بالا ببریم.

فهرست کامل سری مقالات موانع تفکر هوشمندانه را اینجا مشاهده کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا