قبل از شروع این مطلب باید نکته ای را بررسی کنیم. در اکثر مقالات تفاوت مدیریت و رهبری بررسی شده اما از نظر نوتاش رهبری خود نوعی و شاخه ای از مدیریت است. به عبارت دیگر چه رئیس یک گروه یا شرکت و … باشیم و چه رهبر یک تیم، در هر دو حالت وظیفۀ مدیریت را به عهده داریم اما آنچه باعث تمایز ما میشود، زاویه نگاه ما به روش مدیریت است و اینکه ما در نقش مدیر میخواهیم ریاست کنیم و یا رهبری. پس با این مقدمه ابتدا به تفاوت ریاست و رهبری به عنوان دو رویکرد کاملن متفاوتِ مدیریتی می پردازیم.

رهبری یک تیم (یا هدایت یک تیم) یعنی هنر نفوذ بر هم تیمی ها. بر خلاف ریاست یک گروه که بجای نفوذ بر هم تیمی ها، تسلط بر زیر دستان مطرح است. یعنی در رهبری، نگاه عمودی و از بالا به پایین در گروه، جای خود را به نگاه افقی در سطح تیم داده. البته نه تنها در مدیریت بلکه در بازاریابی عصر جدید هم زاویه نگاه عمودی جای خود را به زاویه نگاه افقی در سطح جوامع مخصوصن جوامع دیجیتال یا همان جوامع شکل گرفته در شبکه های اجتماعی داده.

در کلامی دیگر، رهبری عبارتس از نفوذ از طریق ترغیب و ایجاد انگیزه و ارتباطی مؤثر بین اعضای تیم به نحوی که آن‌ها به‌صورت داوطلبانه و از روی میل و علاقه و رغبت، فعالیت‌های برنامه ریزی شده را در چارچوب اهدافی مشخص انجام دهند. همزمان رهبر می‌کوشد دیگران را به سمت هدف مشخصی سوق دهد و خود نیز نقش «تسهیل کنندۀ» این فعالیتها را «به عهده دارد».

علاوه بر آن، رهبران، پیشاپیش گروه می‌ایستند و با استفاده از حداکثر توانایی‌های خود، به گروه «کمک می‌کنند» که به اهداف مورد نظر دست یابند. برخلافِ رؤسا که پشت و یا سوار بر گروه می ایستند و شلاق به دست، فقط دستور می دهند!

رؤسا معمولن سعی دارند برای توسعه کسب و کار و یا استارتاپِ خود با عامل انگیزشیِ حقوقِ کارمندان به هدفشان برسند در صورتی که رهبران به شکل هوشمندانه تر، سعی میکنند بیشتر از فاکتور اشتیاقِ همکاران برای پیشرفت تیم استفاده کنند. چون این را میدانند که پول همیشه انگیزه را افزایش نمید هد و در بسیاری موارد مخصوصن در کارهای داوطلبانه، خیریه و یا مشتاقانه، اثر معکوس هم می گذارد.

نکته مهم در رهبری قدرت نفوذ و اثرگذاری (تغییر در رفتار یا نظرات دیگران به شکل مستقیم یا غیر مستقیم) است.

حال شما به عنوان یک مدیر میخواهید رهبری کنید یا ریاست؟

نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
نوتاش


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *