بنام خدا

1 رمز به جای 1000 رمز

تعداد رمزها یا همان پسوردهایی که باید به خاطر بسپاریم هرروز بیشتر میشود و بعضی وقتها نیز فراموشیِ یک رمزِ عبور ما را به درد سر می اندازد. یکی از راهکارها استفاده از 1 رمز مادر برای دسترسی به سایر رمزهاست. در اینجا یکی از روشهای ساده و امن را قدم به قدم به شما آموزش میدهیم.

قدم 1: تعیین یک رمز عبور مادر

هم از حروف کوچک (abcd…) و هم از حروف بزرگ انگلیسی (ABCD…) و هم از اعداد انگلیسی استفاده کنید از اعدادِ پشت سر هم مثل 45678 استفاده نکنید از کاراکترهایی مثل ! % * ( ) هم استفاده کنید رمزتان حداقل 8 کاراکتر داشته باشد (هرچه بیشتر باشد سختتر هک می شود ولی نهایتاً 12 کاراکتر هم مناسب است) مثلاً:
bQEh(@#%8295

قدم 2: جمع آوری رمزها

رمزها و پسوردهای وبسایتها و اپ های مختلف را در قالب یک فایل متنی از نوع TXT ذخیره کنید. پیشنهاد میشود برای هر رمز، یک فایل متنی مجزا اختصاص دهید. بطور مثال در کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز، از نرم افزار Notepad استفاده کنید. البته در پنجرۀ ذخیره کردن (Save) حتما از قسمتِ Encoding گزینۀ UTF-8 را انتخاب کنید.

قدم 3: فایلها را آرشیو کنید

فایلهای مرحله قبل را داخل یک پوشه قرار دهید با دانلود و نصب آخرین نسخۀ نرم افزارِ WinRAR که یکی از نرم افزارهای فشرده سازی فایلها است، به روشی که در ادامه آمده فایلها را آرشیو کنید. سپس روی پوشۀ حاویِ فایلهای متنیِ رمزها راست کلیک کنید و گزینه Add to archive… را انتخاب نمائید
سپس روی دکمۀ Set password… کلیک کنید و پسوردِ مادرکه در قدم 1 ساختید را در هر دو فیلدِ خالی تایپ کنید (از Copy و Paste استفاده نکنید) و سپس دکمه Ok و دوباره دکمه Ok را کلیک کنید.

قدم 4: فایل آرشیو را تست کنید

فایل آرشیوِ ساخته شده را باز کنید و از داخلِ آن، یکی از فایلهایِ متنیِ حاوی رمز را انتخاب و باز کنید. اگر از شما پسورد خواسته شد یعنی مراحل را درست انجام دادید. پسوردِ مادر را تایپ کنید تا به محتویاتِ فایلِ متنی دسترسی پیدا کنید.

قدم 5: از فایل آرشیو بکاپ بگیرید

فایل آرشیو را در یک هارد اکسترنال یا فلش مموری یا در ایمیل خود کپی کنید تا اگر یکی از آنها از بین رفت، حداقل یک نسخه دیگر از آن داشته باشید.

قدم6: پوشه را کاملاً پاک کنید!!

پوشۀ حاوی فایلهای رمز را پاک کنید تا داخل سطل بازیابی کامپیوتر برود. سپس به کمک نرم افزارهایی مثل CCleaner محتویات سطل بازیابی را طوری پاک کنید که دیگر بازیابی نشوند!! چون همانطور که میدانید، فایلهای پاک شده ( Delete یا حتی Shift+Delete) اغلب قابل بازیابی هستند.

گفتگو و پرسش و پاسخ در خصوص این مطلب را در اینستاگرام نوتاش تاکس دنبال کنید:

نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
نوتاش


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.