همانطور که می دانید هر محصول یا خدمت جدیدی از یک MVP یا «حداقل محصول قابل ارائه» متولد می شود.

در روش های مرسوم فعلی، ابتدا یه محصول یا خدمت با حداقل امکانات برای گروهی از مخاطبان خلق می شود (ام وی پی). بطور مثال، اغلب محصولات حوزه فناوری اطلاعات، در ابتدا یک وبسایت بوده که به مخاطبان خود خدمتی ساده ارائه می داده است (حداقل محصول قابل ارائه). این وبسایت به مرور زمان دارای امکانات و خدمات بیشتری می شود و شاید بر حسب نیاز تبدیل به یک اپ موبایل شود.

به مرور زمان با رشد و تغییر نیازهای مخاطبان، ام وی پی و یا امکانات و ویژگی های آن نیز رشد و تغییر می کند و بعضاً ام وی پی به کل عوض می شود چراکه طراحان و خالقان ام وی پی نیازهای اصلی مشتریان و مخاطبان آن را از ابتدا به درستی تشخیص نداده بودند و یا تصویر مبهمی از آن نیازها و سلایق و خواسته ها داشتند. این تغییرات و یا چرخشهای عمده (Pivot) همواره با هزینه های گزافی همراه است.

از طرف دیگر شناخت مخاطب در طول دوره عمر ام وی پی زمانبر است و باعث می شود محصول یا خدمت جدیدی که ارائه شده به سرعت و به شکل بهینه رشد نکند.

برای جلوگیری از چنین هزینه ها و چنین تغییرات و اصلاحات عممده در یک ام وی پی مربیان متخصص این حوزه پیشنهاد داده اند که ابتدا به جای ام وی پی باید MVA را خلق کنیم. اما MVA چیست؟

MVA در اصل «حداقل مخاطب متناسب» است. فرض کنید ایده ای در صنعت خودرو و بازار تعمیرات آن دارید مخصوصاً بخش تعمیرات خودروهای لوکس و آن هم فقط برند مرسدس بنز. در روش مرسوم فعلی بعد از مصاحبه با چندین مخاطب هدف (صاحبان تعمیرگاه و مالکین خودروهای بنز) به شکل کلی متوجۀ نیازهایی در این حوزه می شوید. دست به کار شده و یک اپ موبایل برای مدیریت درخواست و سفارش تعمیر در این بازار طراحی میکنید (طراحی ام وی پی ) و بعد از آن شروع میکنید به تبلیغات و جذب مخاطبان و مشتریان بیشتر و بعد از مدتی که مشهاده کردید مالکین خودروهای لوکس خیلی کم از این اپ استفاده میکنند میروید سراغ پیدا کردن مشکل و مصاحبه مجدد و شاید تبلیغات و هزینه های بیشتر و … و این حلقه ادامه پیدا میکند.

اما مشکل کجاست؟

باید بدانید ارائۀ یک محصول یا خدمت به جامعه مخاطبان هدف علاوه بر کشف نیاز در بازار و بخش هدف (تعمیرات لوکس برای خودروهای بنز) مستلزم شناخت کامل ویژگی های مخاطبان و مشتریان و فعالان هدف نیز هست (مالکین خودروهای بنز و صاحبان تعمیرگاه های خودروهای لوکس). بدیهی است این شناخت کامل با یک کمپین چندروزۀ نظرسنجی و مصاحبه با مخاطبان ام وی پی، میسر نمی شود. و در ادامۀ مسیر مارا دچار صرف زمان و هزینه برای اعمال تغییرات معمولاً عمده و بازاریابی مجدد و در برخی موارد توقف ارائه خدمت می کند.

برای همین اخیراً رویکرد جدیدی مطرح شده که نمونه های موفقی هم با استفاده از آن به پیشرفتهای چشمگیری دست پیدا کردند. در این رویکرد تمرکز اولیه روی شکل دادن یک جامعه از مخاطبان در بازار و صنعت هدف است. شرکتها و کسب و کارها و استارتاپ ها باید قادر باشند قبل از ارائه محصول یا خدمت جدید، ابتدا آن مخاطبان را دور خودشان جمع کنند! یکی از بهترین راههای جذب این مخاطبان، ارائۀ مطالب مفید و کاربردی و راهگشا برای آنها از طریق یک رسانه می باشد تا جایی که حتی منتورهای این حوزه عنوان کردند که شرکتها قبل از هرچیز باید یک رسانه باشند تا یک شرکت!

شما باید بتوانید با تولید یک محتوای متناسب، برای این دسته از مخطبان ارزش آفرینی کنید. یعنی محتوایی به مخطبان ارائه دهید که برایشان مفید و کاربردی و راهگشا باشد. به مرور زمان و با گرفتن بازخودهای مخاطبان، شما بیشتر با ویژگی های شخصیتی و فرهنگی و احساسی مخاطبان خود آشنا می شودید.

از طرف دیگر این جامعه هدف به مرور گسترش پیدا می کند و آگاهی از برند شما و محبوبیت برند شما (به شرط ارائه محتوای مناسب از طریق کانال مناسب) بیشتر و بیشتر میشود.

بعد از رسیدن به این نقطه است که تازه میتوان با یک نیازسنجی دقیق و همراه با شناخت مناسب از مخاطب، یک ام وی پی را ارائه داد. در این صورت معمولاً شاهد استقبال فراتر از حد تصور از ایدۀ جدید خود خواهید بود چراکه ام وی پی ارائه شده کاملا میتواند یک نیاز شناسایی شده را در مخاطب رفع و حتی از لحاظ فرهنگی و عاطفی و … نیز با مخاطب ارتباط متقابل و وفادارانه برقرار کند.

مقالات کاربردی در زمینه موفقیت در کارآفرینی و استارت آپ، در رسانه نوتاش.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *