اثر تصاعدی چیست؟

بنام خدا

اول باید ببینیم تصاعد به چه معناست. حتما تو کلاسهای درسی یا در جاهای مختلف این کلمه به گوشتون خورده. تصاعد از ریشه کلمه صعد و همخانواده با صعوده و صعود هم که همه میدونیم یعنی ارتفاع گرفتن و یا ارتقاء و «افزایش».

تو ریاضی یه تصاد حسابی داریم و یه تصاعد هندسی. با مثال های زیر خیلی ساده فرقشون معلوم میشه:

2 – 4 – 6 – 8 – 10 – 12 – …

2 – 4 – 8 – 16 – 32 – 64 – …

در تصاعد حسابی رشد اعداد به کمک عمل جمع (در مثال اول: جمع با مثلا عدد 2) و در تصاعد هندسی رشد اعداد به کمک عمل ضرب (در مثال دوم: ضرب در مثلا عدد 2) اتفاق میوفته. به همین سادگی ولی هر دو، تصاعد هستند چه با شیب ملایم اتقاق بیوفته (حسابی) و چه با شیب تند (هندسی).

اثر تصاعدی
  • نکته ای برای محاسبات سرانگشتی و سریع در نرخهای زیر 10 درصد: اگر بخواهیم ببینیم ظرف چه مدت، اثر تصاعدی باعث میشه اون تغییرات 2 برابر بشه باید عدد 70 رو بر نرخ رشد به درصد تقسیم کنیم. به طور مثال اگه نرخ رشد سرمایه مون هر سال 5 درصد باشه، تقریبا هر 14 سال سرمایه مون دوبرابر میشه. (70 تقسیم بر 5 میشه 14)

ما در اینجا میخواهیم در مورد اثر تصاعدیِ کارها و عادتهای کوچک روزمره مون روی آینده مون صحبت کنید.

یبار دیگه به مثالها دقت کنید. هر دو با عدد بسیار کوچک 2 شروع شدند ولی بعد از ششمین مرتبه (این مرتبه میتونه روز، ماه، سال یا … باشه) به اعداد بزرگتری مثل 12 و 64 رسیدند. فکر میکنید در زندگی ما به شکل طبیعی با کدام نرخ رشد میکنیم؟ نرخ حسابی (ملایم) یا نرخ هندسی (تند)؟ حالا دوباره به تصویر بالا نگاه کنید. اون آدم فکر میکنه آینده اش روی مسیر نقطه چین خواهد بود در صورتیکه اشتباه میکنه. زندگی ما به شکل عجیبی در مسیر خط ممتد ادامه پیدا میکنه.

الان خوشحالیم که نمودار به ما نشون داد ما با وجود حرکت ملایم امروزمون در آینده به سرعت به سمت بالا پیشرفت می کنیم اما این فقط و فقط به شرطیه که گامهای کوچک و عادات امروزمون از جنس مثبت باشه. در غیر اینصورت ما خیلی سریع سقوط میکنیم.

اثر تصاعدی مثل شمشیر دولبه است. یک لبۀ مثبت و یک لبۀ منفی. اگر از امروز شروع کنیم و خرد خرد و کم کم ولی مداوم وهرروز عادات مثبتی مثل پس انداز کردن و اصلاح تغذیه و مطالعه رو در خودمون بوجود بیاریم یا اگر انشالله وجود داره، در خودمون تقویت کنیم، بعد از مدتی اثر تصاعدیِ اونو تو بهبود وضع مالی و جسمی و روحی و کاری خودمون میبینیم. ولی برعکس اگر از امروز جلوی عادتها و کارهای منفی و متاسفانه تکراریِ خودمون رو مثل ولخرجی و هله هوله خوری و خوش گذرونی با افراد ناموفق و شنا کردن تو استخرِ زردِ برخی کانالهای شبکه های اجتماعی (= محتوای زرد = محتوای بی سر و ته= محتوای بدون منبع=…)، در خودمون اصلاح نکنیم، بعد از مدتی اثر تصاعدیِ اونو تو بدتر شدن وضع مالی و جسمی و روحی و کاری خودمون خواهیم دید.

دوباره به نمودار نگاه کنید. شما در آینده و در انتهای بالای نمودار، در اوجِ صعودید یا در اوجِ سقوط؟!!! این به خودتون بستگی داره. در مورد کارهای کوچکی که باید هرروز در مسیر موفقیت طی کنیم تا طبق برنامه ریزی در زمان مشخص به خواسته مون برسیم صحبت کردیم (مقاله موفقیت چیست؟). الان میخواهیم در مورد همون کارهای کوچک و به ظاهر بی اهمیت بیشتر صحبت کنیم. چون دیگه به اهمیتشون پی بردیم. میدونیم اگه اون کارهارو درست انتخاب کنیم در آینده تاثیر مثبتشون رو میبینیم و برعکس.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا