ری دالیو، خدای سرمایه‌گذاری

ری دالیو، خدای سرمایه‌گذاری

ریموند توماس دالیو (زاده ۸ اوت ۱۹۴۹) یک سرمایه‌گذار میلیاردر آمریکایی و مدیر صندوق پوشش ریسک است که از سال ۱۹۸۵ به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین صندوق پوشش ریسک جهان، بریج واتر (Bridgewater Associates) خدمت کرده است. او بریج واتر را در نیویورک در سال ۱۹۷۵ تاسیس کرد. نوآوری‌های او به‌عنوان برخی از بهترین‌ نمونه‌ها در صنعت در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بسیاری از شیوه‌های رایج مورد استفاده، مانند برابری ریسک، همپوشانی ارز، آلفای قابل حمل را رواج داده است.

دالیو در شهر نیویورک متولد شد و قبل از دریافت مدرک MBA از دانشکده کسب‌وکار هاروارد در سال ۱۹۷۳ در کالج پست از دانشگاه لانگ آیلند تحصیل کرد. دو سال بعد، در آپارتمانش، Bridgewater را راه‌اندازی کرد. در سال ۲۰۱۳ به عنوان بزرگترین صندوق پوشش ریسک در جهان معرفی شد. در سال ۲۰۲۰ بلومبرگ او را در رتبه ۷۹ ثروتمندترین فرد جهان قرار داد. دالیو نویسنده کتاب «اصول: زندگی و کار» در سال ۲۰۱۷ در مورد مدیریت شرکت و فلسفه سرمایه‌گذاری است که در لیست پرفروش ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفت، جایی که آن را «انجیل شفافیت رادیکال» نامیدند.

جام مقدس سرمایه‌گذاری

یکی از دنبال‌کنندگان ری دالیو در اینستاگرام از ChatGPT خواست که از ری دالیو یک سوال بپرسد. چت‌جی‌پی‌تی هم این سوال را مطرح نمود:

«مهمترین درسی که در دوران شغلی خود در خصوص سرمایه گذاری آموختی چه بوده؟»

و ری نیز چنین پاسخ می‌دهد:

«مهمترین اصل چیزی است که من «جام مقدس سرمایه‌گذاری» می‌نامم و آن هم چیزی نیست جز تنوع‌بخشی که به طور خلاصه به این معناست که اگر بتوانید ۱۰ یا ۱۵ دارایی خوب و نامرتبط (با کمترین همبستگی و از صنایع و حوزه‌های مختلف) در سبد سرمایه‌گذاری‌های خود داشته باشید، آنگاه می‌توانید ریسک خود را بدون کاهش بازدهی، تا ۸۰% کمتر کنید.

به عبارت دیگر، نسبت بازده به ریسک خود را با ضریب ۵ افزایش می‌دهید، کاهش ریسک واقعاً کلیدی است. بنابراین یاد بگیرید که چگونه می‌توانید در ۱۰ یا ۱۵ حوزه سرمایه‌گذاری تنوع خوبی را ایجاد کنید.

اگر بتوانید این کار را انجام دهید. ثروت زیادی به دست خواهید آورد. زیرا در ثروت‌سازی موضوع فقط جنبه‌های مثبت (بازده و سود) نیست بلکه با از بین بردن یا کاهش جنبه‌های منفی (ریسک و ضرر) است که می‌توانید به بازی ادامه دهید.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که راه کسب درآمد زیاد این است که بهترین شرط‌بندی‌ها (سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و وسوسه‌انگیزِ کوتاه‌مدت) را پیدا کنند. این اشتباه است. این رویکرد شما را از بازی بیرون می‌اندازد و شما را در یک موقعیت وحشتناک قرار خواهد داد.

به خاطر داشته باشید که چیزی که نمی‌دانید بیشتر از چیزی است که می‌دانید.

قدرت تنوع‌بخشی واقعاً بالا است. بنابراین از شما میخواهم بفهمید در چه چیزهایی خوب هستید و چه چیزهایی را نمی‌دانید و سپس چگونه می‌توانید به خوبی تنوع‌بخشی را انجام دهید تا بازده خوبی نسبت به ریسک خود داشته باشید. این مهمترین اصل است.»

زندگی ری دالیو

دالیو در محله جکسون هایتس در محله کوئینز شهر نیویورک متولد شد. هنگامی که او ۸ ساله بود، خانواده از جکسون هایتس به منهاست در شهرستان ناسائو، نیویورک نقل مکان کردند. او فرزند یک نوازنده جاز، مارینو دالولیو (۱۹۱۱-۲۰۰۲) است و مادرش Ann که یک خانه دار بود. در کودکی، دالیو کارهای عجیب و غریب مختلفی از جمله چمن‌زنی، برف‌روبی و پخش روزنامه داشت. او اصالتاً یک ایتالیایی است. او در طول مدت حضورش در وال استریت برای بسیاری از متخصصان وال استریت، از جمله جورج لیب، کهنه کار وال استریت، کار کرد. لیب و همسرش ایزابل، دالیو را برای شام‌های خانوادگی و جشن‌های تعطیلات به آپارتمان خود در خیابان پارک دعوت کردند. پسر این زوج که یک تاجر وال استریت بود، بعداً به دالیو یک شغل تابستانی در شرکت تجاری خود داد. او در سن ۱۲ سالگی شروع به سرمایه‌گذاری کرد، زمانی که سهام شرکت هواپیمایی نورث ایست را به قیمت ۳۰۰ دلار خریداری کرد و پس از ادغام این شرکت با شرکت دیگری، سرمایه‌گذاری خود را سه برابر کرد. زمانی که به دبیرستان رسید، یک سبد سرمایه‌گذاری چند هزار دلاری ایجاد کرده بود. او مدرک لیسانس مالی را از دانشگاه لانگ آیلند (CW Post College) و مدرک MBA را از مدرسه بازرگانی هاروارد در سال ۱۹۷۳ دریافت کرد.

شغل سرمایه‌گذاری ری دالیو

کالج

دالیو در دوران دبیرستان خود دانش آموز متوسطی بود. او مدرسه را تکراری و یکنواخت می‌دانست و هیچ کاربرد عملی برای مهارت‌هایی که یاد می‌گرفت نمی دید. به همین دلیل، او در یافتن کالج مناسب برای ثبت نام با مشکل مواجه شد. او در نهایت درخواست داد و وارد کالج پست CW، پردیس دانشگاه لانگ آیلند شد. او به خرید و فروش سهام در کالج ادامه داد، اما جذب چیز جدیدی شد: معاملات آتی کالا . قراردادهای آتی کالا در آن زمان نیازمندی‌های کمی برای وام‌گیری داشتند و دالیو می‌دانست که می‌تواند سود بیشتری نسبت به سهام ساده داشته باشد. در همان زمان، او شروع به لذت بردن از مدرسه کرد. با آزادی بیشتری که به او داده شد، مراقبه ماورایی را در پیش گرفت، که او هنوز هم تا به امروز تمرین می‌کند. از طریق استفاده از این تکنیک مدیریت استرس و علاقه مجدد به یادگیری، دالیو به برتری علمی دست یافت. در پایان دوران تحصیلی خود در کالج پست سی دبلیو، در مدرسه بازرگانی هاروارد پذیرفته شد.

تحصیلات تکمیلی ری دالیو

دالیو پس از فارغ التحصیلی از کالج پست سی دبلیو، تابستان آزادی داشت و به عنوان کارمند در بورس نیویورک مشغول به کار شد. زمانی که در آنجا بود، او شاهد تصمیم نیکسون برای حذف استاندارد طلا در ایالات متحده بود. با توجه به تورم ایجاد شده، قیمت سهام در بورس در روز بعد به طور متوسط ​​۳۳ درصد افزایش یافت. این رویدادها تورم بزرگ دهه ۱۹۷۰ را آغاز کرد. ترکیب سیاست پولِ آسان و کنار گذاشتن انضباط مالی، قیمت‌ها را افزایش داد. تابستان بعد، پس از سال اول تحصیل در هاروارد، دالیو و دوستانش شرکتی را ایجاد کردند که بعداً به Bridgewater Associates تبدیل شد. این شرکت به عنوان یک نهاد کوچک شروع به کار کرد و هدف آن تجارت کالا بود. اما آنها فاقد تجربه بودند و این سرمایه‌گذاری به ثمر ننشست. اگرچه Bridgewater اصلی شکست خورد، اما دالیو بعداً از این نام برای راه‌اندازی بزرگترین صندوق پوششی در تاریخ استفاده کرد. تجربه تجارت کالاها بعداً بسیار ارزشمندتر شد، زیرا نرخ‌های بهره بالا که برای شکستن پشت تورمی استفاده می‌شد که باعث سقوط بازار سهام شد. این امر باعث شد که سرمایه‌گذاران در وال استریت به کالاهایی روی بیاورند که معمولاً در زمان تورم انعطاف پذیرتر هستند و رشد می‌کنند.

شروع حرفه‌ای ری دالیو

دالیو پس از فارغ التحصیلی از هاروارد ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد. او به ویلتون در کانکتیکات نقل مکان کرد، جایی که او زندگی می‌کرد در حقیقت انباری بود که تغییر کاربری داده بود. دالیو سپس در بازار بورس نیویورک کار کرد و معاملات آتی کالا را انجام داد. او بعداً به عنوان مدیر کالا در Dominick & Dominick LLC کار کرد. در سال ۱۹۷۴ او یک معامله‌گر و کارگزار معاملات آتی در Shearson Hayden Stone، یک شرکت اوراق بهادار شد که توسط Sandy Weil اداره می‌شد. در این شرکت، کار دالیو این بود که به دامداران، تولیدکنندگان غلات و سایر کشاورزان در مورد چگونگی محافظت از خطرات از طریق قراردادهای آتی، مشاوره دهد. اما او تا حد زیادی از ساختار سلسله مراتبی شیرسون هایدن استون، که او را به یاد آموزش ابتدایی می‌اندازد، ناراضی بود. او مشتاق سبک زندگی مبتنی بر آزادی بیشتر در کالج بود. در شب سال نو در سال ۱۹۷۴ پس از اینکه با برخی از همکارانش از جمله رئیسش بیرون رفت و مشروب نوشید، مست شد و پس از اختلاف نظر با مافوقش، به صورت او مشت زد. بلافاصله پس از آن، او از کار خود در Shearson Hayden Stone اخراج شد.

تاسیس Bridgewater Associates توسط ری دالیو

با وجود رفتار پرخاشگرانه او، مشتریان متعددی در Shearson Hayden Stone اعتماد خود را به دالیو حفظ کردند و به او اجازه دادند تا پول آنها را مدیریت کند. او با این سرمایه توانست صندوق مدیریت دارایی خود را آغاز کند. در سال ۱۹۷۵، Bridgewater Associates را از آپارتمان دو خوابه خود در شهر نیویورک تأسیس کرد. بریج واتر به عنوان یک شرکت مشاوره ثروت شروع به کار کرد، که به مشتریان شرکتی متعددی خدمت می‌کرد، که عمدتاً از شغل دالیو در شیرسون هایدن استون باقی مانده بودند. حوزه‌های اصلی که دالیو در آن‌ها توصیه می‌کرد، ارزها و نرخ‌های بهره بود. این شرکت شروع به انتشار یک گزارش تحقیقاتی اشتراک پولی به نام مشاهدات روزانه کرد، که در آن روندهای بازار جهانی را تجزیه و تحلیل کرد. شکست بزرگ دالیو زمانی رخ داد که مک دونالد به عنوان مشتری شرکت او قراردادی امضا کرد. سپس بریج واتر به سرعت شروع به رشد کرد. این شرکت با مشتریان بزرگتر از جمله صندوق‌های بازنشستگی برای بانک جهانی و ایستمن کداک قرارداد امضا کرد. در سال ۱۹۸۱ این شرکت دفتری را در وست پورت، کانکتیکات افتتاح کرد ، جایی که ری و همسرش می‌خواستند خانواده تشکیل دهند. دالیو پس از کسب سود از سقوط بازار سهام در سال ۱۹۸۷، در خارج از وال استریت به شهرت رسید. سال بعد، او در یک اپیزود نمایش اپرا وینفری با عنوان “آیا خارجی‌ها مالک آمریکا هستند؟” ظاهر شد. در سال ۱۹۹۱، او استراتژی شاخص بریج واتر، “Pure Alpha” را راه‌اندازی کرد، اشاره‌ای به نامه یونانی که در اصطلاح وال استریت، نشان‌دهنده هزینه اضافی است که یک مدیرِ پول می‌تواند بالاتر از یک معیار بازارِ خاص، مانند NASDAQ به دست آورد. در سال ۱۹۹۶، دالیو All Weather را راه‌اندازی کرد، صندوقی که پیشگام یک استراتژی ثابت و کم خطر بود که بعدها به عنوان برابری ریسک شناخته شد.

به شهرت رسیدن ری دالیو

Bridgewater Associates در سال ۲۰۰۵ به بزرگترین صندوق پوشش ریسک جهان تبدیل شد. اندازه صندوق با استفاده از مدل استاندارد صندوق پوششی، که ۲% کارمزد مدیریت دارایی‌ها را می‌گیرد، افزایش یافت. تا سال ۲۰۰۵، دالیو برای نهادهای بسیار بزرگ، از جمله

  • سیستم بازنشستگی کارکنان عمومی کالیفرنیا (CalPERS)، ۱۹۶ میلیارد دلار
  • سیستم بازنشستگی کارکنان ایالت پنسیلوانیا، ۲۷ میلیارد دلار
  • بانک ملی استرالیا مستقر در ملبورن
  • صندوق بازنشستگی هارتفورد و
  • United Technologies Corp مستقر در کانکتیکات

مدیریت پول را بر عهده داشت. در سال ۲۰۰۷، بریج واتر پیشنهاد کرد که ممکن است یک بحران مالی جهانی وجود داشته باشد، و در سال ۲۰۰۸ دالیو “چگونه ماشین اقتصادی کار می‌کند: الگویی برای درک آنچه اکنون اتفاق می‌افتد” را منتشر کرد، مقاله‌ای که پتانسیل اقتصادهای مختلف را با معیارهای مختلف ارزیابی می‌کند. کل دارایی‌های تحت مدیریت شرکت در سال ۲۰۰۷ به ۵۰ میلیارد دلار افزایش یافت (از ۳۳ میلیارد دلار در هفت سال قبل).

طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۰۷ در مجله بارون ، “هیچ کس برای سقوط بازار جهانی بهتر از مشتریان بریج واتر و مشترکانِ مشاهدات روزانه آن آماده نبود .” این شرکت “در بهار ۲۰۰۷ زنگ خطر را در مورد خطرات اهرم مالی بیش از حد به صدا درآورد.” محققان این شرکت سوابق عمومی بسیاری از بزرگترین نهادهای مالی جهان را بررسی کردند و کشف کردند که بدهی‌های آتی مربوط به بدهی‌های بد در مجموع ۸۳۹ میلیارد دلار برآورد شده است. هنگامی که دالیو در ماه دسامبر با کارکنان وزارت خزانه داری ایالات متحده و سایر مشاوران اقتصادی کاخ سفید ملاقات کرد، این یافته‌ها فاش شد اما تا حد زیادی نادیده گرفته شد. با توجه به این تحقیق، صندوق آلفای خالص Bridgewater از بسیاری از موارد از جمله فروپاشی بازار سهام در سال ۲۰۰۸ برای سرمایه‌گذاران آن، در امان ماند. در سال ۲۰۰۸ (سالی فاجعه بار برای بسیاری از رقبای بریج واتر)، ارزش صندوق آلفای خالص این شرکت پس از کسر هزینه‌ها، ۹.۵ درصد افزایش یافت. دالیو این کار را با پیش‌بینی اینکه فدرال رزرو مجبور به چاپ پول زیادی برای احیای اقتصاد خواهد شد، انجام داد. او مدت زیادی روی اوراق قرضه خزانه داری کار کرد و اندوخته‌های دلار را خرج کرد و طلا و سایر کالاها را خرید. در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۰۸ جان مک کین از شرکت بازدید کرد و با کارکنان صحبت کرد. سال بعد چندان درخشان نبود. در سال ۲۰۰۹، زمانی که رشد اقتصادی بالاتر از حد انتظار بود و میانگین صنعتی داوجونز ۱۹ درصد افزایش یافت، صندوق آلفا خالص این شرکت تنها ۲ تا ۴ درصد درآمد داشت.

در سال ۲۰۱۱، دالیو یک کتاب ۱۲۳ صفحه‌ای به نام اصول را منتشر کرد که فلسفه سرمایه‌گذاری و مدیریت شرکتی او را تشریح می‌کند. در همان سال، دالیو مدیر پول برای SERS، Kodak، جنرال موتورز و شرکت سرمایه‌گذاری دولتی سنگاپور بود. در سال ۲۰۱۲، او در لیست سالانه ۱۰۰ نفر از تأثیرگذارترین افراد جهان از نگاه مجله تایم ظاهر شد. در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، بلومبرگ مارکت او را به عنوان یکی از ۵۰ تأثیرگذارترین مردم معرفی کرد. آلفای سرمایه‌گذار نهادی، دالیو را در رتبه دوم فهرست ثروتمندان خود در سال ۲۰۱۲ قرار داد. دالیو از زمان آغاز به کار Bridgewater Associates را به شکل مشترک در کنار مدیران سرمایه‌گذاری باب پرینس و گرگ جنسن کنترل کرده است. این صندوق پوششی اخیراً برنامه‌های خود را برای سازماندهی مجدد شرکت اعلام کرد. دالیو دلیل این امر را ادامه پایداری و مشارکت در سود شرکت عنوان کرد.

نوشته‌های مشابه