ری دالیو، خدای سرمایه گذاری

ری دالیو، موسس صندوق پوشش ریسک بریج واتر و خدای سرمایه گذاری

ریموند توماس دالیو (زاده 8 اوت 1949) یک سرمایه‌گذار میلیاردر آمریکایی و مدیر صندوق پوشش ریسک است که از سال 1985 به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین صندوق پوشش ریسک جهان، بریج واتر (Bridgewater Associates) خدمت کرده است. او بریج واتر را در نیویورک در سال 1975 تاسیس کرد. نوآوری‌های او به‌عنوان برخی از بهترین‌ نمونه ها در صنعت در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بسیاری از شیوه‌های رایج مورد استفاده، مانند برابری ریسک، همپوشانی ارز، آلفای قابل حمل را رواج داده است.

دالیو در شهر نیویورک متولد شد و قبل از دریافت مدرک MBA از دانشکده کسب و کار هاروارد در سال 1973 در کالج پست از دانشگاه لانگ آیلند تحصیل کرد. دو سال بعد، در آپارتمانش، Bridgewater را راه اندازی کرد. در سال 2013 به عنوان بزرگترین صندوق پوشش ریسک در جهان معرفی شد. در سال 2020 بلومبرگ او را در رتبه 79 ثروتمندترین فرد جهان قرار داد. دالیو نویسنده کتاب «اصول: زندگی و کار» در سال 2017 در مورد مدیریت شرکت و فلسفه سرمایه گذاری است که در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار گرفت، جایی که آن را «انجیل شفافیت رادیکال» نامیدند.

زندگی ری دالیو

دالیو در محله جکسون هایتس در محله کوئینز شهر نیویورک متولد شد. هنگامی که او 8 ساله بود، خانواده از جکسون هایتس به منهاست در شهرستان ناسائو، نیویورک نقل مکان کردند. او فرزند یک نوازنده جاز، مارینو دالولیو (1911-2002) است و مادرش Ann که یک خانه دار بود. در کودکی، دالیو کارهای عجیب و غریب مختلفی از جمله چمن‌زنی، برف‌روبی و پخش روزنامه داشت. او اصالتاً یک ایتالیایی است. او در طول مدت حضورش در وال استریت برای بسیاری از متخصصان وال استریت، از جمله جورج لیب، کهنه کار وال استریت، کار کرد. لیب و همسرش ایزابل، دالیو را برای شام های خانوادگی و جشن های تعطیلات به آپارتمان خود در خیابان پارک دعوت کردند. پسر این زوج که یک تاجر وال استریت بود، بعداً به دالیو یک شغل تابستانی در شرکت تجاری خود داد. او در سن 12 سالگی شروع به سرمایه گذاری کرد، زمانی که سهام شرکت هواپیمایی نورث ایست را به قیمت 300 دلار خریداری کرد و پس از ادغام این شرکت با شرکت دیگری، سرمایه گذاری خود را سه برابر کرد. زمانی که به دبیرستان رسید، یک سبد سرمایه گذاری چند هزار دلاری ایجاد کرده بود. او مدرک لیسانس مالی را از دانشگاه لانگ آیلند (CW Post College) و مدرک MBA را از مدرسه بازرگانی هاروارد در سال 1973 دریافت کرد.

شغل سرمایه گذاری ری دالیو

کالج

دالیو در دوران دبیرستان خود دانش آموز متوسطی بود. او مدرسه را تکراری و یکنواخت می دانست و هیچ کاربرد عملی برای مهارت هایی که یاد می گرفت نمی دید. به همین دلیل، او در یافتن کالج مناسب برای ثبت نام با مشکل مواجه شد. او در نهایت درخواست داد و وارد کالج پست CW، پردیس دانشگاه لانگ آیلند شد. او به خرید و فروش سهام در کالج ادامه داد، اما جذب چیز جدیدی شد: معاملات آتی کالا . قراردادهای آتی کالا در آن زمان نیازمندی‌های کمی برای وام‌گیری داشتند و دالیو می‌دانست که می‌تواند سود بیشتری نسبت به سهام ساده داشته باشد. در همان زمان، او شروع به لذت بردن از مدرسه کرد. با آزادی بیشتری که به او داده شد، مراقبه ماورایی را در پیش گرفت، که او هنوز هم تا به امروز تمرین می کند. از طریق استفاده از این تکنیک مدیریت استرس و علاقه مجدد به یادگیری، دالیو به برتری علمی دست یافت. در پایان دوران تحصیلی خود در کالج پست سی دبلیو، در مدرسه بازرگانی هاروارد پذیرفته شد.

تحصیلات تکمیلی ری دالیو

دالیو پس از فارغ التحصیلی از کالج پست سی دبلیو، تابستان آزادی داشت و به عنوان کارمند در بورس نیویورک مشغول به کار شد. زمانی که در آنجا بود، او شاهد تصمیم نیکسون برای حذف استاندارد طلا در ایالات متحده بود. با توجه به تورم ایجاد شده، قیمت سهام در بورس در روز بعد به طور متوسط ​​33 درصد افزایش یافت. این رویدادها تورم بزرگ دهه 1970 را آغاز کرد. ترکیب سیاست پولِ آسان و کنار گذاشتن انضباط مالی، قیمت ها را افزایش داد. تابستان بعد، پس از سال اول تحصیل در هاروارد، دالیو و دوستانش شرکتی را ایجاد کردند که بعداً به Bridgewater Associates تبدیل شد. این شرکت به عنوان یک نهاد کوچک شروع به کار کرد و هدف آن تجارت کالا بود. اما آنها فاقد تجربه بودند و این سرمایه گذاری به ثمر ننشست. اگرچه Bridgewater اصلی شکست خورد، اما دالیو بعداً از این نام برای راه اندازی بزرگترین صندوق پوششی در تاریخ استفاده کرد. تجربه تجارت کالاها بعداً بسیار ارزشمندتر شد، زیرا نرخ‌های بهره بالا که برای شکستن پشت تورمی استفاده می‌شد که باعث سقوط بازار سهام شد. این امر باعث شد که سرمایه گذاران در وال استریت به کالاهایی روی بیاورند که معمولاً در زمان تورم انعطاف پذیرتر هستند و رشد می کنند.

شروع حرفه ای ری دالیو

دالیو پس از فارغ التحصیلی از هاروارد ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد. او به ویلتون در کانکتیکات نقل مکان کرد، جایی که او زندگی می کرد در حقیقت انباری بود که تغییر کاربری داده بود. دالیو سپس در بازار بورس نیویورک کار کرد و معاملات آتی کالا را انجام داد. او بعداً به عنوان مدیر کالا در Dominick & Dominick LLC کار کرد. در سال 1974 او یک معامله گر و کارگزار معاملات آتی در Shearson Hayden Stone، یک شرکت اوراق بهادار شد که توسط Sandy Weil اداره می شد. در این شرکت، کار دالیو این بود که به دامداران، تولیدکنندگان غلات و سایر کشاورزان در مورد چگونگی محافظت از خطرات از طریق قراردادهای آتی، مشاوره دهد. اما او تا حد زیادی از ساختار سلسله مراتبی شیرسون هایدن استون، که او را به یاد آموزش ابتدایی می‌اندازد، ناراضی بود. او مشتاق سبک زندگی مبتنی بر آزادی بیشتر در کالج بود. در شب سال نو در سال 1974 پس از اینکه با برخی از همکارانش از جمله رئیسش بیرون رفت و مشروب نوشید، مست شد و پس از اختلاف نظر با مافوقش، به صورت او مشت زد. بلافاصله پس از آن، او از کار خود در Shearson Hayden Stone اخراج شد.

تاسیس Bridgewater Associates توسط ری دالیو

با وجود رفتار پرخاشگرانه او، مشتریان متعددی در Shearson Hayden Stone اعتماد خود را به دالیو حفظ کردند و به او اجازه دادند تا پول آنها را مدیریت کند. او با این سرمایه توانست صندوق مدیریت دارایی خود را آغاز کند. در سال 1975، Bridgewater Associates را از آپارتمان دو خوابه خود در شهر نیویورک تأسیس کرد. بریج واتر به عنوان یک شرکت مشاوره ثروت شروع به کار کرد، که به مشتریان شرکتی متعددی خدمت می کرد، که عمدتاً از شغل دالیو در شیرسون هایدن استون باقی مانده بودند. حوزه های اصلی که دالیو در آن ها توصیه می کرد، ارزها و نرخ های بهره بود. این شرکت شروع به انتشار یک گزارش تحقیقاتی اشتراک پولی به نام مشاهدات روزانه کرد، که در آن روندهای بازار جهانی را تجزیه و تحلیل کرد. شکست بزرگ دالیو زمانی رخ داد که مک دونالد به عنوان مشتری شرکت او قراردادی امضا کرد. سپس بریج واتر به سرعت شروع به رشد کرد. این شرکت با مشتریان بزرگتر از جمله صندوق های بازنشستگی برای بانک جهانی و ایستمن کداک قرارداد امضا کرد. در سال 1981 این شرکت دفتری را در وست پورت، کانکتیکات افتتاح کرد ، جایی که ری و همسرش می خواستند خانواده تشکیل دهند. دالیو پس از کسب سود از سقوط بازار سهام در سال 1987، در خارج از وال استریت به شهرت رسید. سال بعد، او در یک اپیزود نمایش اپرا وینفری با عنوان “آیا خارجی ها مالک آمریکا هستند؟” ظاهر شد. در سال 1991، او استراتژی شاخص بریج واتر، “Pure Alpha” را راه اندازی کرد، اشاره ای به نامه یونانی که در اصطلاح وال استریت، نشان دهنده هزینه اضافی است که یک مدیرِ پول می تواند بالاتر از یک معیار بازارِ خاص، مانند NASDAQ به دست آورد. در سال 1996، دالیو All Weather را راه‌اندازی کرد، صندوقی که پیشگام یک استراتژی ثابت و کم خطر بود که بعدها به عنوان برابری ریسک شناخته شد.

به شهرت رسیدن ری دالیو

Bridgewater Associates در سال 2005 به بزرگترین صندوق پوشش ریسک جهان تبدیل شد. اندازه صندوق با استفاده از مدل استاندارد صندوق پوششی، که 2% کارمزد مدیریت دارایی ها را می گیرد، افزایش یافت. تا سال 2005، دالیو برای نهادهای بسیار بزرگ، از جمله

  • سیستم بازنشستگی کارکنان عمومی کالیفرنیا (CalPERS)، 196 میلیارد دلار
  • سیستم بازنشستگی کارکنان ایالت پنسیلوانیا، 27 میلیارد دلار
  • بانک ملی استرالیا مستقر در ملبورن
  • صندوق بازنشستگی هارتفورد و
  • United Technologies Corp مستقر در کانکتیکات

مدیریت پول را بر عهده داشت. در سال 2007، بریج واتر پیشنهاد کرد که ممکن است یک بحران مالی جهانی وجود داشته باشد، و در سال 2008 دالیو “چگونه ماشین اقتصادی کار می کند: الگویی برای درک آنچه اکنون اتفاق می افتد” را منتشر کرد، مقاله ای که پتانسیل اقتصادهای مختلف را با معیارهای مختلف ارزیابی می کند. کل دارایی های تحت مدیریت شرکت در سال 2007 به 50 میلیارد دلار افزایش یافت (از 33 میلیارد دلار در هفت سال قبل).

طبق مقاله ای در سال 2007 در مجله بارون ، “هیچ کس برای سقوط بازار جهانی بهتر از مشتریان بریج واتر و مشترکانِ مشاهدات روزانه آن آماده نبود .” این شرکت “در بهار 2007 زنگ خطر را در مورد خطرات اهرم مالی بیش از حد به صدا درآورد.” محققان این شرکت سوابق عمومی بسیاری از بزرگترین نهادهای مالی جهان را بررسی کردند و کشف کردند که بدهی‌های آتی مربوط به بدهی‌های بد در مجموع 839 میلیارد دلار برآورد شده است. هنگامی که دالیو در ماه دسامبر با کارکنان وزارت خزانه داری ایالات متحده و سایر مشاوران اقتصادی کاخ سفید ملاقات کرد، این یافته ها فاش شد اما تا حد زیادی نادیده گرفته شد. با توجه به این تحقیق، صندوق آلفای خالص Bridgewater از بسیاری از موارد از جمله فروپاشی بازار سهام در سال 2008 برای سرمایه گذاران آن، در امان ماند. در سال 2008 (سالی فاجعه بار برای بسیاری از رقبای بریج واتر)، ارزش صندوق آلفای خالص این شرکت پس از کسر هزینه ها، 9.5 درصد افزایش یافت. دالیو این کار را با پیش بینی اینکه فدرال رزرو مجبور به چاپ پول زیادی برای احیای اقتصاد خواهد شد، انجام داد. او مدت زیادی روی اوراق قرضه خزانه داری کار کرد و اندوخته های دلار را خرج کرد و طلا و سایر کالاها را خرید. در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2008 جان مک کین از شرکت بازدید کرد و با کارکنان صحبت کرد. سال بعد چندان درخشان نبود. در سال 2009، زمانی که رشد اقتصادی بالاتر از حد انتظار بود و میانگین صنعتی داوجونز 19 درصد افزایش یافت، صندوق آلفا خالص این شرکت تنها 2 تا 4 درصد درآمد داشت.

در سال 2011، دالیو یک کتاب 123 صفحه‌ای به نام اصول را منتشر کرد که فلسفه سرمایه‌گذاری و مدیریت شرکتی او را تشریح می‌کند. در همان سال، دالیو مدیر پول برای SERS، Kodak، جنرال موتورز و شرکت سرمایه گذاری دولتی سنگاپور بود. در سال 2012، او در لیست سالانه 100 نفر از تأثیرگذارترین افراد جهان از نگاه مجله تایم ظاهر شد. در سال‌های 2011 و 2012، بلومبرگ مارکت او را به عنوان یکی از 50 تأثیرگذارترین مردم معرفی کرد. آلفای سرمایه گذار نهادی، دالیو را در رتبه دوم فهرست ثروتمندان خود در سال 2012 قرار داد. دالیو از زمان آغاز به کار Bridgewater Associates را به شکل مشترک در کنار مدیران سرمایه گذاری باب پرینس و گرگ جنسن کنترل کرده است. این صندوق پوششی اخیراً برنامه‌های خود را برای سازماندهی مجدد شرکت اعلام کرد. دالیو دلیل این امر را ادامه پایداری و مشارکت در سود شرکت عنوان کرد.

منبع
wikipedia
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا